Ponuka nájomných bytov mestu od súkromnej spoločnosti zatiaľ stroskotala kvôli financiám

BRATISLAVSKÝ KURIÉR č. 5 / 2015 Spravodajstvo – Poradňa str. 5

Ponuka nájomných bytov mestu od súkromnej spoločnosti zatiaľ stroskotala kvôli financiám

Súkromná stavebná spoločnosť YIT Reding, a.s., nedávno ponúkla hlavnému mestu riešenie pri hľadaní náhradných nájomných bytov. Bratislava má do konca roka 2016 nájsť asi 580 náhradných bytov pre ľudí z reštituovaných a privatizovaných domov.

Na výzvu mesta začiatkom roka reagovala súkromná spoločnosť, ktorej konatelia rokovali so zástupcami bratislavského magistrátu 11. marca. Podľa magistrátu po tomto stretnutí YIT Reding informovala magistrát, že nedokážu svoje finančné kalkulácie výstavby prispôsobiť podmienkam zákona 261/2011 Zb. z.

Podľa marketingovej manažérky spoločnosti Renáty Zaťkovej, byty, ktoré ponúkli, zodpovedajú kvalitou a lokalitou požiadavkám bytov pre reštituentov. „Bohužiaľ, cenové kritériá, ktoré nastavilo mesto, sú nižšie ako reálne náklady developera. Napriek tomu dúfame, že dialóg bude pokračovať a nájdeme spoločné riešenie. Naša ochota spolupracovať stále trvá a všetko je otázka spoločného dialógu,“ uviedla. Ako dodala, „sme fínska spoločnosť a severská kultúra nás už piaty rok učí, ako čestne, zodpovedne a efektívne podnikať. Všetky naše ponuky sú preto postavené na reálnom základe a odrážajú férové vzťahy s dodávateľmi a zamestnancami, vrátane platieb načas a v plnej výške“.

Zástupca občianskeho združenia Právo na bývanie Kristián Straka, ktorý sa dlhé roky zaoberá touto problematikou, na nedávnom mestskom zastupiteľstve pripomenul, že zákonom stanovených tisíc eur na výstavbu v Bratislave za meter štvorcový je málo. Za to nikto stavať podľa neho nebude. Uviedol, že magistrát by mal príslušné ministerstvo požiadať o dotáciu, alebo žiadať zmenu cenových podmienok v zákone.

V prípade zaistenia náhradných bytov ide o zákonnú formu kompenzácie (podľa zákona č.261/2011 o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom) pre nájomcov za povinnosť vypratať byty, ktoré boli reštituované, privatizované a pod., ktoré nájomcovia dovtedy užívali. Štát na tento účel vyčlenil zo štátneho rozpočtu financie, na ktoré majú obce a mestá zákonný nárok. Hlavné mesto zverejnilo 3. marca 2015 ponuku na spoluprácu pri obstaraní náhradných nájomných bytov. Zadefinovalo v nej najvhodnejšie formy obstarania bytov v rámci platnej legislatívy. Hlavné mesto oslovuje prípadných záujemcov s ponukou na spoluprácu pri obstaraní náhradných nájomných bytov – či už formou kúpy, budúcej kúpy alebo výstavby, prípadne inou formou, ktorú zákon pripúšťa.
(rl)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  +  11  =  21

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.