Diskusné fórum

Upozornenie pre účastníkov diskusie

Každý účastník diskusie nesie za svoj publikovaný názor plnú zodpovednosť podľa právneho poriadku Slovenskej republiky. Prevádzkovateľ webovej stránky staromestan-ba.sk nezodpovedá za obsah diskusných príspevkov, ktoré sú vyjadrením názorov diskutérov, nie prevádzkovateľa samotného.

V záujme udržať diskusiu v rámci slušnosti a vecnosti si prevádzkovateľ vyhradzuje právo mazať a upravovať nevhodné príspevky.

Ako postupovať :

Aby sa odoslal diskusný príspevok je nutné vypísať povinné údaje označené červenou hviezdičkou – Vaše meno a mailový kontakt. Ako ochrana pred automatickými vyhľadávačmi vpísať štvormiestny kontrolný kód. Tu máte na výber dve možnosti 

1, po starom, že do políčok vpíšete meno a mailovú adresu.

2, na ľavom bočnom paneli v dolnej časti, sekcia META,  priamo z odkazu máte možnosť sa zaregistrovať do diskusie. Váš internetový prehliadač Vás pri ďalšej návšteve stránky môže automaticky prihlásiť a odpadne vám nutnosť opakovane vypĺňať prihlasovacie údaje. Do Vami zadaného mailu môžu byť potom automaticky odosielané upozornenia na zmeny na stránkach, nové články a reakcie na diskusný príspevok.

Formulár na odoslanie diskusného príspevku je umiestnený až na konci diskusie. Musíte teda narolovať na koniec stránky. 

Momentálne je komentovanie  vypnué.

56 odpovedí na „Diskusné fórum“

  1. zdravím p. Straka som rada, že nám resp. mne dávate info, ale viacero nájomníkov neviem prečo má podľa mňa názor uplne iný názor , každý HRABE len pre seba , neverím vobec žiadnej vláde, že……… budu byty atď. neverím už ničomu , žijem v byte, ktorý nenávidím

 1. Dobrý deň,

  ako som už predčasom avizoval, dňa 1.9.2015 pri príležitosti dňa ústavy SR prebehne deň otvorených dverí Národnej rady Slovenskej republiky. Pri tejto príležitosti plánujeme spoločne navštíviť parlament a pripomenúť poslancom a ďalším verejným činiteľom náš dlhopretrvávajúci problém. Stretneme sa v ranných hodinách pred budovou parlamentu. Presný čas stretnutia ešte upresním.

  S úctou a nádejou

  Tadeus Patlevič

 2. POZVÁNKA

  Občianske združenie „Právo na bývanie“ si Vás touto cestou dovoľuje pozvať na členskú schôdzu občianskeho združenia, ktorá sa uskutoční

  v pondelok dňa 7. septembra 2015 v čase od 17:30 hod. v priestoroch Zrkadlovej siene v Primaciálnom paláci.

  Program členskej schôdze:

  1. 17:30 – 18:15 – Možnosť úhrady členského a podpisovanie listu premiérovi
  2. 18:15 – 18:20 – Privítanie
  3. 18:20 – 18:30 – Informácia o liste premiérovi
  4. 18:30 – 18:35 – Informácia o pripravovaných zmenách v stanovách združenia
  5. 18:30 – 18:50 – Príprava kandidátky na nové voľby orgánov združenia
  6. 18:50 – 19:00 – Informácia o výsledku sťažnosti majiteľov na ESĽP v Štrasburgu
  7. 19:00 – 20:00 – Informácia viceprimátora Ing. M. Černého a následná diskusia
  8. 20:00 – 20:25 – Informácia JUDr. P. Chrašča o výsledku našej sťažnosti na ESĽP v Štrasburgu
  9. 20:25 – 20:30 – Ukončenie schôdze

  Tešíme sa na stretnutie s Vami

  Správna rada OZ „Právo na bývanie“

 3. Dnes o 19:37 reportaz o restituovanych bytoch v hlavnych spravach rtvs. Len co bude link, pridam ho.

  T. P.

 4. Dobrý večer,

  Na ostatnom mestskom zastupiteľstve vo štvrtok sme opäť, tak ako každý mesiac, vystúpili o 16:00 v čase určenom pre verejnosť. Tentokrát za naše združenie vystúpil pán Horák a pani Boskovičová. Mne choroba nedovolila zúčastniť sa a tak som celé zastupiteľstvo sledoval z postele v priamom prenose cez internet (www.zastupitelstvo.sk). Po 16:00 som netrpezlivo čakal na vystúpenie verejnosti. Na moje prekvapenie bol ale signál na cca 10 minút prerušený. Ako naschvál práve v čase, keď vystupoval pán Horák a pani Boskovičová. Dúfal som, že si príspevky pozriem na druhý deň aspoň zo záznamu, ale výpadok bol aj tam. Informoval som sa teda telefonicky u oboch diskutujúcich a teraz sa Vám v krátkosti pokúsim napísať o čom príspevky boli.

  Pán Horák sa vo svojom príspevku zameral najmä na položenie 5 otázok vedeniu mesta:
  1, V akom štádiu sú rokovania mesta s MDVRR ohľadne zvýšenia ceny za m2 pri obstarávaní bytov podľa 260/2011 a 261/2011 a možnosti riešenia situácie finančnou náhradou?
  2. V akom štádiu so rokovania mesta s developermi a investormi? Aké ponuky a od koho mesto dostalo?
  3. V akom štádiu je vyhľadávanie použiteľných objektov vo vlastníctve mesta, mestských častí, samosprávneho kraja a štátu?
  4. V akom štádiu je projekt Matador a či mesto naďalej počíta s touto alternatívou? (nakoľko v programe zastupiteľstva sa ako doplnkový materiál nachádzal dokument, ktorý označoval projekt matador ako nosný projekt získavania bytových náhrad)
  5. Ako a v akom zložení funguje pracovná skupina riešiaca problém bytových náhrad a aké sú možnosti našej participácie na práci tejto skupiny?

  Vedenie mesta na otázky priamo neodpovedalo. Vzápätí po príspevku pána Horáka sa s ním osobne stretol námestník primátora pán Černý a dohodol s ním pracovné stretnutie, ktoré vzhľadom na môj zdravotný stav bolo posunuté na štvrtok 2.7.2015.

  Pani Boskovičová sa vo svojom príspevku zamerala na materiál, ktorý bol súčasťou programu zastupiteľstva a hovoril o tom, že projekt Matador je jediná altrnatíva. Položila otázku, či ide o materiál z minulosti, alebo ide o aktuálnu tému. Tiež sa pýtala na činnosť pracovnej skupiny a opätovne žiadala mesto o naše zastúpenie v tejto skupine. Na otázky odpovede nedostala, lebo pán Černý práve dohadoval termín stretnutia s p. Horákom.

  Vo štvrtok nás teda čaká stetnutie s námestníkom primátora. O výsledku Vás budeme informovať.

  s úctou a nádejou

  Tadeus Patlevič

   1. Ďakujeme za príspevok.

    Len tak na okraj :
    Všetko má svoje opodstatnenie.
    A pre zaujímavosť od 3.7. do dnes 10.7. 12:20 bolo zachytených 115 SPAMov. Ak by bola diskusia po starom a neboli by príspevky schvaľované. V čase napísania príspevku (8.7.) ich bolo 70. Pribúda to neuveriteľným tempom.
    Napríklad v mesiaci jún sa toho zachytilo 741.
    Pomáhajú nám dva programy jeden zachytil 1154 SPAMov, druhý „len“ 1023 od svojho nasadenia.
    Podľa štatistiky je to už viac ako 10 hodín čistého času potrebného na odstránenie nevhodných príspevkov.
    Po nasadení nových stránok bol relatívny kľud, mesiac, dva, aj tri. Ale vyhľadávače sa postarali o zábavu a sme obťažovaný nevhodnými reklamami a …
    Nedá sa vyhovieť každému.
    Keď sa náhodou objavil na stránke nevhodný príspevok, to bolo telefonátov a komentovania. Si asi neuvedomujte, ako to rýchlo pribúda. Jeden zmažem a o chvíľu je tam ďalší, nemôžem to sledovať systémom 24/ 7 ( NONSTOP) , ale iba priebežne 🙂

    Krásny deň.

  1. Ako dopadlo stretnutie s pánom námestníkom Černým ? Ja viem, že je uhorkovo-dovolenková sezóna, ale aspoň krátka informácia o tom, že sa dohodnete/dohodli na ďalšom termíne by bola milá ….

 5. Na ostatnom dvojdňovom zastupiteľstve sme sa opäť pripomenuli.

  24.6.2015 Slovo pre verejnosť
  http://www.infonet.tv/Slovo-pre-verejnost.html?vid=121789

  25.6.2015 Slovo pre verejnosť
  http://www.infonet.tv/Slovo-pre-verejnost.html?vid=122113

  Začiatok záznamu je až od času 16:21. V zázname z rokovania magistrátu bod prerokovaný pred Slovom pre verejnosť končí v čase 16:09 15. bod Návrh na zrušenie bodu č. 3 uznesenia Mestského zastupiteľstva hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy č. 135/2015 zo dňa 28. 5. 2015 a je umiestnený až po spomínanom bode. Vystúpenie dvoch predrečníkov zo združenia tam chýba.
  http://www.infonet.tv/15-bod-Navrh-na-zrusenie-bodu-c-3-uznesenia-Mestskeho-zastupitelstva-hlavneho-mesta-Slovenskej-republiky-Bratislavy-c-1352015-zo-dna-28-5-2015.html?vid=122114

 6. Dobrý deň,

  predvčerom na zastupiteľstve mestskej časti Staré Mesto v časti rôzne sa preberala aj otázka prízemnej časti objektu na Heydukovej 25. Stavba bola rekonštruovaná pre potreby materskej školy, ale neprešla kolaudáciou. Mestská časť uvažuje o využití objektu ako nocľaháreň pre bezdomovcov a výdajňu stravy.

  Moja otázka znie, či by objekt nebol použiteľný na vytvorenie náhradného bývania pre obyvateľov žijúcich v reštituovaných bytoch v zmysle zákonov 260/2011 a 261/2011.

  Ak máte informáciu o prípadných ďalších nevyužitých objektoch (prípadne pozemkov vhodných na výstavbu) vo vlastníctve mesta, alebo mestských častí, chcem Vás vyzvať, aby ste mi napísali. Pokúsime sa takéto objekty zosumarizovať a následne predložiť zoznam samospráve za účelom ich použitia na vytvorenie náhradného bývania.

  Ďakujem

  Tadeus Patlevič

  http://www.infonet.tv/Stare-Mesto-MsZ.html?aid=4040
  od 15:00

  1. Doporučujem zúčastňovať sa rokovaniach miestneho, ale aj mestského zastupiteľstva. Podľa mojich vedomostí, na každom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa prejednávajú aj otázky, súvisiace s riešením situácie nájomníkov bývajúcich v reštituovaných a privatizovaných bytoch. Tak tomu bolo aj na predchádzajúcich zastupiteľstvách – napr. minulý mesiac, aj v stredu 24. 6. a aj dnes, – vo štvrtok 25.6.
   Žiaľ, okrem mňa sa na týchto zasadnutiach nik iný nezúčastňuje, nikto nevystupuje v diskusii a nemám ani vedomosť o tom, že niekto zo združenia by bol členom komisie magistrátu, ktorá sa má zaoberať riešením našej situácie, ba dokonca ani to, či takáto komisia je vôbec zriadená.
   Iste, doporučujem si aspoň prečítať „Informáciu o realizácii programu výstavby bytov v Bratislave“ a venovať pozornosť aspoň kapitole o obstaraní náhradných nájomných bytov pre osoby z reštituovaných domov v Bratislave, ktorým má byť poskytnutá bytová náhrada. Ide o lokalitu Kopčianska ulica – lokalita býv. MATADOR.

 7. Dobrý deň,

  dnes a zajtra opäť zasadá mestské zastupiteľstvo. Body programu sa nás netýkajú, ale v programe som našiel aj jeden informatívny materiál, ktorý ešte stále spomína projekt Matador ako jedno z riešení náhradného bývania.

  http://www.bratislava.sk/MsZ/Archiv/MsZ_15_06_24/Informacne_materialy/E_SRBB.pdf

  celý program:
  http://www.bratislava.sk/pozvanka-na-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-hlavneho-mesta-sr-bratislavy-dna-24-6-2015-a-25-6-2015/d-11048364/p1=11050082

 8. Lenka Weinzettlová
  Lenka Weinzettlová 14. jún 11:55
  Dobrý deň,

  všimla som si nálepku Polakovč Právo na bývanie na schránke domu, na Šulekovej ulici v Bratislave, na zákrute ako je konečná trolejbusov 208. ten dom je národnou kultúrnou pamiatkou a podla listu vlastníctva ho od roku 2005 vlastní firma Resident a.s., budova je dlhodobo evedentne nevyužívaná, neudržiavaná, pri takej krásnej stavbe to človeka zamrzí vždy, keď ide okolo a tiež sa zamýšla na jej osudom a osudom ľudí, čo tam kedysi bývali…

  len som sa chcela spýtať, či nemáte náhodou o dianí okolo nej nejaké bližšie informácie

  s pozdravom Lenka Weinzettlová

  1. Myslíte náš „dom hrôzy“. Je to môj DOMOV. Tam žijem celý svoj život. Minimálne ešte do 31.12.2016 budem. Potom asi budem na základe jednostranného rozhodnutia štátu po 25 rokoch „demokratického“ utrpenia násilne vysťahovaný. Ďakujem ti Slovensko!

   TP

 9. Národná rada SR otvorí tento rok svoje brány verejnosti. Vlani sa deň otvorených dverí (DOD) nekonal, vtedajší šéf parlamentu Pavol Paška ho totiž zrušil. Jeho nástupca Peter Pellegrini tradíciu obnoví. Parlament má byť totiž podľa neho pre ľudí otvorený. DOD zvyčajne pripadol na 1. septembra, teda na Deň Ústavy SR.

  http://www.cas.sk/clanok/320432/parlament-opat-otvori-svoje-brany-verejnosti-pellegrini-chysta-den-otvorenych-dveri.html

 10. Fetiše socializmu 2 z 12.6.2015

  od 16:45 – posledný staropetržalčan a od 22:30 ďalší príbeh.

  Príbehy o tom, ako ľudí vyháňali z domovov a ako to prežívali (Vysťahovali ho v júli 89. Ak by vydržal ešte pár mesiacov, dom by mu možno ostal.). Samozrejme všetko „v súlade s vtedajšími zákonmi“. Kto nevidí paralelu s našim problémom, musí byť slepý, alebo nie z najbystrejších.

  http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/8225/67802

 11. Rádiožurnál o 12:00, Streda 10.06.2015,

  http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1123/229046

  Jeden hľadaný článok z mája pre AKTUALITY a rozhovor pre RTV S

  Vojna vlastníkov vs. nájomcov reštituovaných domov: Čas sa kráti
  12.05.2015, 06:02 Bratislava

  http://www.aktuality.sk/clanok/275514/vojna-vlastnici-vs-najomcovia-restituovanych-domov-cas-sa-krati/

  Bratislava podľa niektorých mestských poslancov nestihne vyriešiť problém nájomníkov v reštituovaných bytoch

  Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 4/16
  04.05.2015 – / Juraj Jedinák
  http://www.storin.sk/storin.nsf/0/f76223f7e550a6a2c1257e490033e3c5!OpenDocument&Click=

 12. rádiožurnál RTVS zo štvrtka 4.6.2015 o 12:00

  hovorca ministra dopravy Kóňa hovorí, že finančné riešenie je najjednoduchšie pre štát pri vyvlastňovaní majetku. Prečo potom na finančnú náhradu pri reštituovaných a privatizovaných bytoch používa inú rétoriku?

  http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1123/225563

 13. Mesto pracuje na zabezpečení náhradného nájomného bývania

  Bratislava 21. máj 2015 – Mesto aktívne hľadá partnerov pri obstaraní náhradného nájomného bývania, nakoľko do roku 2016 je hlavné mesto SR povinné obstarať približne 580 náhradných nájomných bytov. Podnikajú sa kroky, ktorými sa mesto snaží túto povinnosť splniť a vyhovieť tak žiadateľom, ktorým bol priznaný nárok na bytovú náhradu.

  http://www.bratislava.sk/mesto-pracuje-na-zabezpeceni-nahradneho-najomneho-byvania/d-11047815/p1=11049950

 14. Dobrý deň,

  Začiatkom júna zvykne Úrad vlády organizovať Deň otvorených dverí. Termín sa blíži a preto som sa informoval, v akom termíne sa bude podujatie konať tento rok. V odpovedi som dostal informáciu, že Úrad vlády tento rok toto podujatie nepripravuje – nie je pravidlom, že Deň otvorených dverí sa organizuje každý rok. V budúcich rokoch sa podľa ubezpečenia určite konať bude.

  Tadeus Patlevič

 15. Členovia nášho združenia z Trenčína ma požiadali o podporu a osobnú účasť na stretnutí s predstaviteľmi mesta, na ktoré boli pozvaní listom. Témou bolo predstavenie ponuky mesta ako riešiť situáciu s náhradnými bytmi.

  Stretnutie zástupcov mesta Trenčín s občanmi, ktorým bola priznaná bytová náhrada v zmysle zákonov 260/2011 a 261/2011 sa konalo dňa 19.5.2015 v priestoroch Mestského úradu . Za mesto sa stretnutia zúčastnili zástupca primátora Mgr. Ján Forgáč, poslankyňa JUDr. Danica Birošová a poslanec JUDr. Ján Kanaba.

  Zástupca primátora zhrnul minulosť a súčasnosť riešenia obstarávania bytových náhrad. Skonštatoval, že výstavba doposiaľ neprebehla. Pripomenul, že podľa zákona 260/2011 je mesto povinné do 31.12.2016 zabezpečiť občanom s priznaným nárokom bytovú náhradu. Skonštatoval, že situácia sa nebude (a pravdepodobne už ani nedá) riešiť výstavbou. Mesto bude preto kupovať hotové byty.

  Ako ústretový krok vyzval občanov, aby si aj sami (prípadne v spolupráci s realitnými kanceláriami) hľadali náhradné byty. Takýto postup na jednej strane pracovne odbremení magistrát a na druhej strane umožní občanom vybrať si lokalitu, kde chcú v budúcnosti bývať, Náhradné byty musia spĺňať podmienky stanovené zákonom (izbovosť, maximálna podlahová plocha, cena za m2, minimálne nutné vybavenie,…), ktoré magistrát špecifikoval v podklade rozdanom všetkým prítomným. Následne zástupca primátora vysvetlil ako a v akých lehotách proces prebieha (žiadosť mesta, posúdenie OU Trenčín, schválenie MVDRR, priznanie dotácie po súhlase so žiadateľom – mestom). Celý proces by mal prebehnúť v zákonnej lehote maximálne 90 dní. Aj preto bol stanovený hraničný termín 30.9.2015 na predloženie žiadosti a znaleckého posudku oprávneným žiadateľom. Štát má na tieto účely na rok 2015 vyčlenenú sumu 20 mil €.

  Pre tých oprávnených žiadateľov, ktorí si byty nenájdu zabezpečí mesto náhradné byty samo pravdepodobne v lokalitách Juh, alebo Zámostie.

  Túto aktivitu mesta treba rozhodne privítať ako ústretovú. Vytknúť sa dá jedine fakt, že tak mohlo urobiť už v roku 2011 a predísť tým zvyšovaniu regulovaného nájomného, ktoré malo negatívny dopad na nájomcov. Zároveň teba skonštatovať, že mesto zatiaľ nepredstavilo koncepciu stanovovania výšky nájomného a možnosti odkúpenia takýchto bytov.

  Pri nájomnom je mesto obmedzené len zhora, kde zákon stanovuje maximálnu výšku nájomného ako 5% ročne z obstarávacej ceny bytu. Minimum stanovené nie je. Nájomné môže mestské zastupiteľstvo schváliť ako prípad hodný osobitného zreteľa. Oprávnený žiadatelia trpia už celé desaťročia a je na meste, či sa k nim tentokrát zachová ústretovo, alebo macošsky. Je tu šanca byť veľkorysí a pomôcť, pričom to nebude stáť žiadne finančné prostriedky, keďže celý projekt 100%-ne dotuje štát. Apelujem na poslancov, aby si osvojili tento prístup a pomohli.

  Rovnako sa dá pomôcť pri odkupe bytov podľa zákona 182/1993. Ide väčšinou o starších občanov, ktorí si nemôžu zabezpečiť finančné prostriedky na kúpu z úspor, ani na hypotekárnom trhu. Za najprijateľnejšiu formu odkúpenia považujem model, pri ktorom by oprávnený žiadateľ zaplatil ihneď 5% z obstarávacej ceny a zvyšok by splatil formou 30 ročného bezúročného úveru od mesta krytého danou nehnuteľnosťou. Mesto by to nestálo nič navyše a dostalo by peniaze, ktoré môže použiť na rozvojové aktivity. Pre občana by bolo finančne únosné si byt odkúpiť. Toto je riešenie, pri ktorom je vlk sýty, ovca celá a zákon dodržaný.

  Verím, že si poslanci mesta Trenčín osvoja tento prístup a podarí sa do programu júnového mestského zastupiteľstva zaradiť bod, ktorý bude riešiť určenie výšky nájmu a formu odkupu.

  Tadeus Patlevič

 16. Dobrý deň,

  chcel by som veľmi pekne poďakovať všetkým za účasť na Valnom zhromaždení. Vyzdvihnúť chcem najmä ochotu a aktivitu tých, ktorí bez váhania, či s váhaním, podali pomocnú ruku pri jeho organizácii. Uznanie patrí každému bez rozdielu. Ľuďom čo vyberali členské príspevky, tým čo mali na starosti prezenciu, prihlášky nových členov, agendu osobných údajov a spracovanie splnomocnení, mandátovej komisii na čele s predsedom, zapisovateľovi zápisnice, overovateľovi zápisnice, skrutátorom, predsedovi Dozornej rady za vypracovanie správy a v neposlednom rade aj jednotlivým členom Správnej rady, ktorí mali na organizácii Valného zhromaždenia svoje úlohy (vybavenie sály, vytvorenie,vytlačenie a distribúcia všetkých materiálov, doručenie pozvánok členom, ktorí nemajú email, …). Skrátka každému čo priložil ruku k dielu . Bez Vás by Valné zhromaždenie nemohlo prebehnúť.

  Dobrovoľne prijať prácu navyše sa nevidí len tak a ja som bol veľmi milo prekvapený, že v združení máme toľko nezištných členov. Odvaha s akou sa do úloh pustili (podaktorí aj napriek obavám, že nič podobné predtým nerobili), mi opäť dodala vieru a nádej, že stále držíme spolu a bojujeme za spoločnú vec – strechu nad hlavou. Ešte raz úprimná vďaka.

  Tadeus Patlevič

 17. dobrý deň,
  pred malou chvíľou V rádiu slovenský rozhlas preberali problematiku reštitučných bytov v Bratislave. Dávam všetkým do pozornosti poludňajší rádiožurnál dnes o 12:00, v ktorom sa téme budú tiež venovať.

  T. P.

 18. Mesto Bratislavčanom navrhne finančnú kompenzáciu namiesto náhradných bytov
  4.5.2015 22:53 TASR

  BRATISLAVA –

  http://aktualne.atlas.sk/mesto-bratislavcanom-navrhne-financnu-kompenzaciu-namiesto-nahradnych-bytov/dnes/regiony/

  Mesto skúsi navrhnúť finančné náhrady namiesto bytov
  Vydané dnes o 14:03 Autor: sita

  Náhradné bývanie bolo priznané približne 580 žiadateľom z reštituovaných domov v Bratislave, väčšina sa však už v minulosti vyjadrila, že by radšej prijali finančnú kompenzáciu.

  Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/7786844/mesto-skusi-navrhnut-financne-nahrady-namiesto-bytov.html#ixzz3ZCH9LzNK

  http://bratislava.sme.sk/c/7786844/mesto-skusi-navrhnut-financne-nahrady-namiesto-bytov.html

 19. Dobrý deň,

  na mestskom zastupiteľstve Bratislavy dňa 30.4.2015 sa preberali aj body 13. a 14., ktoré sa týkajú zabezpečenia náhradných bytov pre osoby nepovinné vypratať reštitučné byty. V programe ešte v predvečer zasadnutia materiály k bodom neboli. Dostať sa k nim dalo až ráno v deň zasadnutia. Mimochodom na stránke mesta doteraz nie sú.

  http://www.bratislava.sk/pozvanka-na-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-hlavneho-mesta-sr-bratislavy-dna-30-4-2015/d-11047423/p1=11049953

  Napriek prísľubu viceprimátora, že sa body 13 a 14 budú preberať po 16-tej hodine po vystúpení verejnosti, nestalo sa tak. preberali sa okolo 14:30. Z našej strany boli prítomní pán Straka a pán Horák, ktorí vystúpili.

  http://www.zastupitelstvo.sk/13-bod-Informacia-o-stave-riesenia-obstaravania-nahradnych-najomnych-bytov-podla-zakona–c-2612011-Z-z-v-zneni-zakona-c-1342013-Z-z-pre-najomcov-bytov-v-restituovanych-domoch-31122014.html?vid=79020

  http://www.zastupitelstvo.sk/13-bod-Pokracovanie-.html?vid=79021

  http://www.zastupitelstvo.sk/14-bod-Informacia-o-postupe-pri-obstaravani-nahradnych-najomnych-bytov-podla-zakona-c-2612011-Z-z-v-zneni-zakona-c-1342013-Z-z-pre-najomcov-bytov-v-restituovanych-domoch.html?vid=79022

  O 16:00 potom vystúpili s príspevkami p. Patlevič a neskôr aj p. Straka

  http://www.zastupitelstvo.sk/16a-bod-Slovo-pre-verejnost.html?vid=79027

  MZ BA skonštatovalo, že materiály rekapitulujú doterajšie aktivity. Mesto sa nachádza v tom istom bode, ako bolo v roku 2011. Dnes je riešenie situácie výstavbou z časového hľadiska nereálne. Materiál navrhuje alternatívy, no ako jediná prijateľná je zmena legislatívy. Mesto sa snaží odložiť o rok účinnosť zákona, resp. o navýšenie príspevku na m2. V súčinnosti s našim združením sa do zreteľa dostáva aj možnosť finančnej náhrady. Ministerstvo ale zatiaľ všetky tieto alternatívy zamietlo. Magistrát vyzval investorov, ktorí by boli schopní zmestiť sa do parametrov príspevku, aby predložili návrhy a možnosti. Nejaké návrhy na hranici podmienok prišli a sú analyzované. Poslanec Bajan vyzval aj starostov mestských častí, aby spoločne hľadali a vytipovali ich možnosti a pomohli tak mestu predísť dopadom, ktoré môže priniesť 1.1.2017.

  Pán Straka vo svojich vystúpeniach (boli tri. K bodu 13, k bodu 14 a vo vystúpení verejnosti) skonštatoval, že mesto rieši primárne zákon 261/2011 (vzťah mesto-štátu), ale nevenuje sa zákonu 260/2011 (vzťah obec-nájomník). Za veľmi dôležité vyzdvihol, čo sa bude diať s nájomníkmi, čo nemajú nárok na náhradu podľa 260/2011. Týmto nájomníkom boli riadne a legálne pridelené byty po roku 1992 na dobu nerčitú. Obec im tieto byty nemala prideliť (mala prideliť iné, nezaťažené reštitúciami). Obec sa s tým musí vysporiadať. Ďalej konštatuje, že materiály hovoria len o tom čo sa neurobilo a ktoré termíny neboli dodržané. Vytkol mestu a štátu, že trvali na tom, aby sa najprv spočítavalo, koľko bytov bude treba a až potom sa začalo riešiť ako byty obstarať. Mohlo sa to robiť paralelne, lebo aj bez spočítania sa vedelo, že bude treba stovky bytov. Skritizoval aj novelu zákona, ktorá preniesla bremeno nákladov na sťahovanie z mesta na nájomníka a spomenul rozpor zákona s občianskym zákonníkom. Ako „nefér“ uviedol fakt, že zatiaľ čo si nájomník bytu v paneláku mohol tento odkúpiť ihneď za 500€ nájomníci reštituovaných bytov si budú môcť odkúpiť obdobný náhradný byt za 100 násobok ceny. Navyše ide o byt neadekvátny polohou ani rozlohou bytu vypratávanému. Pripomenul tiež, že nevidel objemové štúdie a nevie koľko bytov sa dá postaviť, nevie kto vie stavať za 1000€/m2, nevie koľko bude mesto potrebovať na rozdiel mezi trhovým a regulovaným nájomným. Projekt matador riešil tiež len cca polovicu potrebných bytov. Vyzval magistrát, že by bolo dobré vytvoriť špeciálnu komisiu, v ktorej bude zastúpené ja OZ „Právo na bývanie“. Na záver uviedol, že problém nezačal v roku 2011, ale už aj predtým boli 4 vládne návrhy. Tie ostávali v šuflíku, aby sa nájomníci nebúrili. Dal vinu aj obciam a vyjadril sklamanie, že za obec boli pôvodne považované mestské časti a len na poslednú chvíľu sa to zmenilo na magistrát a teda Bratislavu ako celok.

  Pán Horák vo svojom príspevku vyzdvihol prístup Maristrátu, najmä 1. námestníka Ing. Černého. Poďakoval za diskusiu počas podujatia „Bratislava pre všetkých“ aj za prisľúbenie účasti na plánovanom Valnom zhromaždení OZ „Právo na bývanie“. Zdôraznil poslancom, že zákon 260/2011 je zlý a že nezohľadnil ani jednu z 18-tich pripomienok nájomníkov. Vyzval magistrát na spojenie síl v žiadosti o novelizáciu zákona.

  Ako verejnosť vystúpil aj bývalý primátor Ftáčnik, ktorý uviedol, že ľudia majú iný problém ako mesto. Počas jeho vedenia magistrátu zistil, že 90% nájomníkov by uprednostnilo finančnú náhradu, resp. príspevok na kúpu bytu. Obe možnosti boli ale neprijateľné pre štát.

  V príspevkoch pre verejnosť vystúpil aj pán Patlevič. Vyjadril ľútosť nad tým, že diskusia o bodoch neprebehla podľa prísľubu po 16-tej hodine, čo sklamalo aj cca 20 členov združenia, ktorí zbytočne prišli na pôvodne ohlásený termín. Na druhej strane vyzdvihol skutočnosť, že magistrát aj poslanci začali na probléme intenzívne pracovať. K samotným materiálom nezaujal stanovisko, lebo ešte podvečer predchádzajúceho dňa neboli na stránke mesta. Vyjadril obavu z toho, aby pre nečinnosť a nedodržanie termínu peniaze nevyleteli komínom na úhradu rozdielu medzi trhovým a regulovaným nájomným. Skonštatoval, že magistrát len napĺňa zákony 260 a 261/2011, čím zabezpečuje kontinutu bývania, čím sa snaží zabrániť tomu, aby ľudia skončili na ulici. Tieto zákony ale neriešia pôvodnú krivdu spôsobenú nedotiahnutím zákona 182/1993. Bremeno krivdy nebolo po 40 rokoch štátom z pliec pôvodných majiteľov odňaté, ale len prenesené na plecia nájomníkov bez ich podielu na vine. V závere uviedol, že keď to pre spravodlivé vyriešenie problému bude potrebné, bude túto problematiku na mestských zastupiteľstvách otvárať aj počas ďalších 40 rokov.

  Chcem poďakovať pánovi Strakovi a pánovi Horákovi za ich vecné a obsahovo hodnotné príspevky. Vďaku si zaslúžia aj za skutočnosť, že strávili na mestskom zastupiteľstve veľa osobného času. Tak mohli reagovať na preberané body napriek skutočnosti, že sa preberali v inom termíne ako bolo prisľúbené.

  Tadeus Patlevič

 20. dobrý deň,

  dňa 30.4.2015 sa koná, zasadnutie mestského zastupiteľstva Bratislavy. Do pozornosti dávam hlavne body 13. a 14. týkajúce sa náhradných nájomných bytov pre nás. Body by mali byť prerokovávané po 16-tej hodine. Ak si chcete vypočuť priamo na zastupiteľstve, aké byty pre nás pripravujú po roku 2016 príďte do zrkadlovej sály primaciálneho paláca.

  Tadeus Patlevič

  13. Informácia o stave riešenia obstarávania náhradných nájomných bytov podľa zákona č. 261/2011 Z. z. v znení zákona č. 134/2013 Z. z. pre nájomcov bytov v reštituovaných domoch 31.12.2014 materiál na rokovanie

  14. Informácia o postupe pri obstarávaní náhradných nájomných bytov podľa zákona č. 261/2011 Z. z. v znení zákona č. 134/2013 Z. z. pre nájomcov bytov v reštituovaných domoch materiál na rokovanie

  http://www.bratislava.sk/pozvanka-na-zasadnutie-mestskeho-zastupitelstva-hlavneho-mesta-sr-bratislavy-dna-30-4-2015/d-11047423/p1=11049953

 21. Dobrý deň,

  ešte raz chcem veľmi pekne poďakovať za skvelú účasť všetkým, čo sa v sobotu zúčastnili stretnutia s vedením mesta pri príležitosti akcie „Bratislava pre všetkých“. Prvý námestník primátora Ing. Milan Černý nás informoval, akým spôsobom bude mesto postupovať pri obstarávaní náhradných nájomných bytov a odpovedal na väčšinu otázok našich členov. Aj keď možno nedokáže vyriešiť všetky naše problémy, cítiť z neho ústretovosť a snahu venovať sa problematike a zabezpečiť nám náhradné bývanie v zmysle zákonov 260/2011 a 261/2011. Prisľúbil aj účasť na Valnom zhromaždení OZ „Právo na bývanie“, ktoré sa bude konať čoskoro (pozvánky Vám prídu emailom, poštou, alebo osobne do schránky). Tam zodpovie aj ďalšie naše otázky.

  Tadeus Patlevič

 22. V sobotu 25.4.2015 v čase od cca. 6:30 do 10:30 nastal výpadok na strane poskytovateľa, nemusíte podliehať panike, ako som sa dopočul. Občas sa také veci stávajú.
  Je to po polroku ich druhý výpadok, majú absolútnu dostupnosť servera – teraz po výpadku
  ComCraft.sk 99,867% 82/84663 (posl. 25.4.2015)
  pre porovnanie :
  Yegon.sk 99,946% 66/85163 (posl. 24.3.2015)
  T-Com.sk 99,945% 40/84853 (posl. 18.4.2015)

  1. Sledovanie výpadkov – Náš poskytovateľ od posledného výpadku beží spoľahlivo
   ComCraft.sk 99,914% 54/88940 (posl. 25.4.2015)

   Yegon.sk 99,969% 42/89264 (posl. 4.7.2015)
   T-Com.sk 99,944% 49/89007 (posl. 12.6.2015)
   Nic.sk 99,956% 30/88999 (posl. 27.6.2015)

 23. Dobrý deň,

  ako som pred pár týždňami avizoval v tejto diskusii, Bratislavská samospráva pripravuje XII. ročník celomestského projektu „Bratislava pre všetkých“, ktorý sa uskutoční počas štvrtého aprílového víkendu (24. – 26. apríl 2015). Súčasťou podujatia (v sobotu 25.apríla) je aj “Deň otvorených dverí”, na ktorom sa obyvatelia mesta môžu osobne stretnúť s primátorom.

  Pre tých čo majú záujem navštíviť spoločne vedenie mesta dávam do pozornosti, že je to už túto sobotu. Stretneme sa pred primaciálnym palácom o 9:10.

  Tadeus Patlevič

 24. tento rok nebude stretnutie u primátora? Viete niekto niečo o našom združení, či ešte funguje a či nezaniklo? Prosím odpovedzte zodpovední. Neberiete maily, kontakty ste odstránili, kde sa máme obrátiť?
  Stránku webu je krásna, ale to je všetko za pol roka?
  Som sklamaná z vašej nečinnosti.

 25. Zóna MATADOR prístupová cesta k plánovanému komplexu pre obyvateľov reštituovaných bytov. Odpadky, potkany, jama s exkrementmi, príjemné prostredie, po roku 2017 potom ďalších 10 rokov stavenisko

  Televízne noviny 1.4.2015 Vytekajúce exkrementy
  http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/28184_televizne-noviny

  Správy 2.4.2015
  http://www.tvnoviny.sk/domace/1789736_prekvapenie-a-zdesenie-rozkopana-zumpa-odhalila-vacsi-problem

Nie je možné pridávať komentáre.